Strona główna  /  Miejsca  /  Śnieżka

Śnieżka

Śnieżka

 

nieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) jest najwyższym szczytem Karkonoszy jak również Sudetów. Jest również najwyższym szczytem Czech. Wznosi się na wysokość 1602 n.p.m na granicy polsko-czeskiej. Należy do Korony Europy oraz Korony Gór Polski.

 

Śnieżka stworzona jest głównie ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami ( powstałych w wyniku przeobrażenia łupków w wyniku oddziaływania intrudującej magmy granitowej w czasie okresu karbońskiego ), a w swojej podstawie, z granitu. Południowe zbocze, pocięte jest głębokimi żlebami. Od północy dominuje mocno opadający skalny rumosz. Natomiast od wschodu spokojnie schodzi do Słonecznej Doliny.

Panuje w tym miejscu specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach aniżeli winnych miejscach w tych szerokościach geograficznych pojawia się roślinność alpejska. Średnia roczna temperatura na Śnieżce niewiele przekracza 0°C. Średnia  prędkość wiatru  wynosi niemal 12m/s a mają miejsce zimowe miesiące kiedy przekracza 25 m/s.

Ze szczytu można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza nawet 200 kilometrów.

Nazwa Śnieżka wywodzi się  z XIX wieku i wzięła swoją nazwę od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.

 

  • szlak turystyczny czerwony na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • szlak turystyczny niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw. Ze Śnieżki szlak schodzi Drogą Jubileuszową
  • Szlak żółty – Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym (czeski)

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


schronisko-pttk-samotnia

Schronisko PTTK Samotnia

smogornia

Smogornia

swiatynia-wang

Świątynia Wang

orlinek

Orlinek